Conferencing made simple
The Poly Studio V12 USB video bar has you covered for successful conferencing in any small room. Users will feel empowered when walking into BYOD rooms with superior AI-driven AV capabilities, simple deployment and centralized management.
| Camera | |
| Zoom capability: | Yes |
| Digital zoom: | 5x |
| Horizontal field of view: | 120° |
| Video | |
| Maximum video resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| HD type: | 4K Ultra HD |
| Supported video modes: | 720p, 1080p, 2160p |
| Design | |
| Product colour: | White |
| Mounting type: | Clip |
| Power | |
| Power source type: | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 15 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Cables included: | USB |
| Quick start guide: | Yes |
| Performance | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wi-Fi standards: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 577 mm |
| Depth: | 67 mm |
| Height: | 78 mm |
| Weight: | 817 g |