| Projector |
| Projection technology: | 3LCD |
| Projector native resolution: | UHD 4K (3840x2160) |
| Contrast ratio (typical): | 5000000:1 |
| Native aspect ratio: | 16:9 |
| Smart projector: | No |
| Screen size compatibility: | 1524 - 3048 mm (60 - 120") |
| Projection distance: | 0.3 - 0.7 m |
| White light output: | 3600 ANSI lumens |
| Colour light output: | 3600 ANSI lumens |
| Light source |
| Light source type: | Laser |
| Service life of light source: | 20000 h |
| Lens system |
| Focus: | Manual |
| Zoom capability: | Yes |
| Video |
| Video colour modes: | Cinema, Dynamic, Natural, Vivid |
| Ports & interfaces |
| HDMI ports quantity: | 2 |
| HDMI version: | 2.3 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity: | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity: | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) support: | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC): | Yes |
| Network |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wi-Fi standards: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth: | Yes |
| Features |
| Noise level: | 29 dB |
| Noise level (economic mode): | 20 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported: | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology: | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Operating system installed: | Google TV |
| Multimedia |
| Built-in speaker(s): | No |
| RMS rated power: | 20 W |
| Design |
| Product type: | Standard throw projector |
| Market positioning: | Home cinema |
| Product colour: | Black |
| Placement: | Desktop |
| Display |
| Built-in display: | No |
| Power |
| Power consumption (typical): | 193 W |
| Power consumption (standby): | 0.5 W |
| Power consumption (max): | 254 W |
| Power consumption (economy mode): | 103 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50/60 Hz |
| Operational conditions |
| Storage temperature (T-T): | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
| Weight: | 7.4 kg |
| Width: | 467 mm |
| Depth: | 400 mm |
| Height: | 135 mm |