| Printing |
| Print technology: | Direct thermal |
| Colour: |  |
| Maximum resolution: | 203 x 203 DPI |
| Print speed: | 150 mm/sec |
| Printing characters: | Barcode |
| Paper handling |
| Autocutter: |  |
| Half-cutter: |  |
| Maximum roll diameter: | 9 cm |
| Media thickness: | 0.06 - 0.08 mm |
| Supported paper width: | 80 mm |
| Autocutter durability: | 2 million cuts |
| Ports & interfaces |
| Connectivity technology: | Wired |
| Ethernet LAN: |  |
| USB port: |  |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| Performance |
| Tape cutting: | Automatic |
| Character pitch: | 22.6,16.9 cpi |
| Mean time between failures (MTBF): | 260000 h |
| Mean cycles between failures (MCBF): | 70000000 |
| Cutter: |  |
| Certification: | VCCI-Class A, FCC-Class A, CE, AS / NZS 3548 |
| Design |
| Product colour: | Grey |
| Power |
| AC input voltage: | 24 V |
| Power consumption: | 1800 mA |
| Operational conditions |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T): | -10 - 50 °C |
| Weight & dimensions |
| Width: | 140 mm |
| Depth: | 148 mm |
| Height: | 203 mm |
| Weight: | 1.9 kg |
| Packaging data |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 193 mm |
| Package depth: | 250 mm |
| Package height: | 240 mm |
| Package weight: | 2.8 kg |
| Packaging content |
| Manual: |  |
| Logistics data |
| Products per pallet layer: | 16 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 24 pc(s) |
| Products per pallet (UK): | 168 pc(s) |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet height (UK): | 2.5 m |
| Harmonized System (HS) code: | 84433210 |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 2.5 m |
| Products per pallet: | 112 pc(s) |
| Other features |
| Safety: | UL, CSA, TÜV |
| Buffer size: | 4 KB |
| Character sets: | ANK |
| Country of origin: | China |