| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Photo black |
| Brand compatibility: | Epson |
| Compatibility: | SureColor SC-P6000 STD SureColor SC-P6000 STD Spectro SureColor SC-P7000 STD SureColor SC-P7000 STD Spectro SureColor SC-P7000 Violet Spectro SureColor SC-P7000V SureColor SC-P8000 STD SureColor SC-P8000 STD Spectro SureColor SC-P9000 STD SureColor SC-P9000 STD Spectro SureColor SC-P9000 Violet Spectro SureColor SC-P9000V |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Dye-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Black ink volume: | 350 ml |
| Ink type: | Dye-based ink |
| OEM code: | C13T824100 |
| Country of origin: | Indonesia |
| Weight & dimensions | |
| Package width: | 60 mm |
| Package depth: | 320 mm |
| Package height: | 145 mm |
| Package weight: | 0.764 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 9.6 m |
| Products per pallet: | 448 pc(s) |
| Products per master (outer) case: | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet height (UK): | 9.6 m |
| Products per pallet (UK): | 672 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 16 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 24 pc(s) |