Ideal for businesses that rely on affordable, professional-quality printing
Print high-quality documents with Original HP ink cartridges designed with the printer for excellent worry-free performance.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Black |
| Brand compatibility: | HP |
| Compatibility: | HP PageWide E75160, E77660, P779 HP PageWide Enterprise 765, 780, 785 HP PageWide Flow E77650, E77660 HP PageWide Pro E77650, E77660 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity: | 1 |
| Black ink page yield: | 20000 pages |
| Cartridge capacity: | High (XL) Yield |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | T0B30A |
| HP segment: | Business, Enterprise |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 217.2 mm |
| Depth: | 48.3 mm |
| Height: | 99.3 mm |
| Weight: | 670 g |
| Package width: | 217.2 mm |
| Package depth: | 48.3 mm |
| Package height: | 99.3 mm |
| Package weight: | 720 g |
| Package type: | Box |
| Logistics data | |
| Products per pallet: | 1260 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 105 pc(s) |
| Layers per pallet: | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 15 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 970.3 g |
| Products per master (outer) case: | 12 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 8.91 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents: | 1 Cartridge |
| Master (outer) case gross weight (imperial): | 8.9 kg (19.6 lbs) |
| Other features | |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1219.2 x 1016 x 1932.9 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): | 1219.2 x 1016 x 1932.9 mm (48 x 40 x 76.1") |
| Pallet weight (imperial): | 969.4 kg (2137.2 lbs) |