| Features |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Black |
| Brand compatibility: | Epson |
| Supply type: | Multi pack |
| Compatibility: | SureColor F6000, SureColor F6200, SureColor F7100, SureColor F7200 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity: | 6 |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | C13T741100 |
| Country of origin: | Indonesia |
| Weight & dimensions |
| Package width: | 295 mm |
| Package depth: | 310 mm |
| Package height: | 200 mm |
| Package weight: | 7.48 g |
| Logistics data |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 2.98 m |
| Products per pallet: | 98 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet height (UK): | 2.98 m |
| Products per pallet (UK): | 126 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 14 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 17 pc(s) |
Product Safety InformationResponsible Person in the EU:
Epson Deutschland GmbH Schiessstr. 49 40549 Düsseldorf Deutschland info@epson.de