This multi-function printer (MFP) offers an unobtrusive, compact design with a flat top and back, and shallow depth. It also features automatic media loading and simplified scanning workflow (easy-to-feed document and select scan to locations). Its broad potential usage includes: mapping and Geographic Information Systems (GIS) printing, posters, photos and point-of-sale (POS).
| Printing | |
| Print technology: | Inkjet |
| Colour: | Yes |
| Maximum resolution: | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages: | ESC/P-R, HP-GL/2, HP-RTL, PDF 1.7, PostScript 3 |
| Printing colours: | Pigment cyan, Pigment grey, Pigment magenta, Pigment matte black, Pigment photo black, Pigment yellow |
| Copying | |
| Copying: | Colour copying |
| Copier resize: | 25 - 755% |
| Maximum number of copies: | 99 copies |
| Scanning | |
| Scanning: | Colour scanning |
| Scan technology: | CIS |
| Maximum scan length: | 30.5 m |
| Maximum scan width: | 91.4 cm |
| Paper handling | |
| Maximum print size: | A1 (594 x 841 mm) |
| Paper tray media types: | Roll |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A1, A2, A3, A4 |
| ISO B-series sizes (B0...B9): | B0, B1 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| USB port: | Yes |
| Wi-Fi: | Yes |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Direct printing: | Yes |
| Performance | |
| Product colour: | Black, White |
| Built-in display: | Yes |
| Display: | LCD |
| Control type: | Touch |
| Internal memory: | 4096 MB |
| Country of origin: | Indonesia |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported: | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 1848 mm |
| Depth: | 499 mm |
| Height: | 975 mm |
| Weight: | 166 kg |