Robust Industrial Gigabit SwitchDurable and Reliable Network for Harsh EnvironmentsDurable Performance Network that You Can Rely on6KV Surge & Power BackFeed ProtectionSupports 6KV lightning surge and power backfeed protection for connected devices from non-standard power source. Further avoiding damage done to the switch and connected devices.EDIMAX IGS-1105P Industrial 4-Port Gigabit PoE+ DIN-Rail Switch with 1 SFP Port, wide temperature rangeWide Temperature RangeThe industrial switch operates with a wide temperature range from -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) for industrial network deployment in the extreme hot and freezing environments.PoE Long Range Guaranteed 200MProvides the PoE long range solution with guaranteed of 200 meters (656 ft.) , ideal for surveillance and parking lot applications.
| Management features | |
| Switch type: | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 4 |
| SFP module slots quantity: | 1 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support: | ![]() |
| Flow control support: | ![]() |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 2048 entries |
| Switching capacity: | 10 Gbit/s |
| Store-and-forward: | ![]() |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 9000 |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| International Protection (IP) code: | IP30 |
| Wall mountable: | ![]() |
| DIN rail mounting: | ![]() |
| Certification: | FCC, BSMI |
| Performance | |
| Fanless: | ![]() |
| Mean time between failures (MTBF): | 1000000 h |
| Power | |
| Power source: | DC |
| Redundant power supply (RPS) support: | ![]() |
| Power protection features: | Overload |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity: | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port: | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 120 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 130 mm |
| Depth: | 32 mm |
| Height: | 180 mm |
| Weight: | 675 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance: | ![]() |
| Sustainability certificates: | CE |