| Performance |
| Video input channels: | 16 channels |
| Maximum resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Operating system installed: | Embedded LINUX |
| Backup function: | Yes |
| Wireless LAN features |
| Wi-Fi: | No |
| Storage |
| Maximum storage capacity: | 16 TB |
| HDD interface: | SATA |
| Number of HDDs supported: | 4 |
| Ports & interfaces |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Power over Ethernet (PoE): | Yes |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity: | 16 |
| HDMI ports quantity: | 2 |
| VGA (D-Sub) output ports: | 2 |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| Audio RCA inputs: | 1 |
| Audio RCA outputs: | 2 |
| Internal SATA ports quantity: | 4 |
| RS-485 ports: | 1 |
| eSATA: | Yes |
| RS-232 ports: | 1 |
| Supported network protocols: | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4/IPv6; UDP; SNMP; NTP; DHCP; DNS; SMTP; UPnP; IP Filter; PPPoE; FTP; DDNS; Alarm Server; IP Search (Supports Dahua IP camera, DVR, NVS, etc.); Multicast; P2P; Auto Registration; iSCSI |
| Features |
| Rack mounting: | Yes |
| Rack capacity: | 1.5U |
| Power |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) power per port: | 25.5 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 150 W |
| System requirements |
| Mobile operating systems supported: | Android, iOS |
| Browser supported: | Chrome;IE;Safari;Edge;Firefox |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 93% |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions |
| Width: | 440 mm |
| Depth: | 415.1 mm |
| Height: | 70 mm |
| Weight: | 4.82 kg |
| Package width: | 530 mm |
| Package depth: | 500 mm |
| Package height: | 210 mm |
| Package weight: | 7.09 kg |