| Performance | |
| Type: | CCTV security camera |
| Placement supported: | Outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Day/night mode: | Yes |
| Luminous flux: | 0.005 lm |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling/Wall/Pole |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Bullet |
| Housing material: | Metal |
| International Protection (IP) code: | IP67 |
| Camera | |
| Angle of rotation: | 360° |
| Lens viewing angle, horizontal: | 34 - 107° |
| Lens viewing angle, vertical: | 19 - 55° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 39 - 130° |
| Tilt angle range: | 0 - 78° |
| Pan range: | 0 - 360° |
| White balance: | Auto, Manual |
| Camera shutter speed: | 1/25 - 1/100000 s |
| Number of Privacy masking areas: | 8 |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Progressive scan: | Yes |
| Lens system | |
| Number of lenses: | 1 |
| Focal length range: | 2.7 - 12 mm |
| Minimum aperture number: | 1.6 |
| Detect distance (wide): | 69 m |
| Detect distance (tele): | 191.6 m |
| Observe distance (wide): | 27.6 m |
| Observe distance (tele): | 76.64 m |
| Recognize distance (wide): | 13.8 m |
| Recognize distance (tele): | 38.32 m |
| Identify distance (wide): | 6.9 m |
| Identify distance (tele): | 19.16 m |
| Closest focusing distance: | 0.5 m |
| Night vision | |
| Night vision: | Yes |
| Night vision distance: | 60 m |
| LED type: | IR |
| Number of illumination LEDs: | 4 |
| Video | |
| Maximum resolution: | 2880 x 1620 pixels |
| Total megapixels: | 5 MP |
| Supported graphics resolutions: | 960 x 480, 960 x 576, 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 2880 x 1620 |
| Frame rate: | 25 fps |
| Noise reduction: | Yes |
| Noise reduction technology: | 2D noise reduction |
| Gain control type: | Auto/Manual |
| Flip & mirror: | Yes |
| Privacy masking: | Yes |
| Back Light Compensation (BLC): | Yes |
| Highlight Compensation (HLC): | Yes |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR): | Yes |
| Smart IR: | Yes |
| Ports & interfaces | |
| BNC output ports: | 1 |
| Power | |
| Power source type: | DC |
| Power consumption (typical): | 9.8 W |
| DC output voltage: | 12 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T): | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 209.9 mm |
| Depth: | 90.4 mm |
| Height: | 90.4 mm |
| Weight: | 550 g |
| Packaging data | |
| Package weight: | 700 g |
| Sustainability | |
| Compliance certificates: | CE, Federal Communications Commission (FCC), UL |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |