Highly intuitive, the Smart Managed Switch can manage local networks. With the DoLynk Care platform, it can also perform cloud management. The switch performs operation and maintenance using
topology visualization on front-end, transmission and back-end storage devices that are in the security system and IT system. With its full metal design, the switch has great heat dissipation and can operate in
temperatures ranging -10°C to 55°C. It offers EMC and has protection against overvoltage, overcurrent, static electricity, lightning strikes, pulses and other types of interference. For the PoE series Smart
Managed Switch, power is supplied up to 250 meters away. The orange port supplies up to 60 W and the red port provides up to 90 W. Also, link aggregation and STP are available on select models to ensure
the network remains stable. The switch can be used in small and medium-sized businesses such as supermarkets, offices, restaurants, cafés and hotels.
| Management features | |
| Switch type: | Managed |
| Switch layer: | L2 |
| Web-based management: | Yes |
| Cloud-managed: | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 26 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity: | 2 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support: | No |
| Flow control support: | Yes |
| Spanning tree protocol: | Yes |
| VLAN support: | Yes |
| Virtual LAN features: | Port-based VLAN |
| Number of VLANs: | 32 |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 8000 entries |
| Switching capacity: | 56 Gbit/s |
| Forwarding rate: | 41.66 Mpps |
| Security | |
| DHCP features: | DHCP client |
| Design | |
| Rack mounting: | Yes |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Metal |
| Reset button: | Yes |
| Power | |
| Power source: | AC/DC/PoE |
| Power supply included: | Yes |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 47/63 Hz |
| Input current: | 7 A |
| Power consumption (typical): | 400 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity: | 24 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 375 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 440 mm |
| Depth: | 220 mm |
| Height: | 44 mm |
| Weight: | 2.66 kg |
| Packaging data | |
| Package width: | 540 mm |
| Package depth: | 342 mm |
| Package height: | 90 mm |
| Package weight: | 3.26 kg |