The DIGITUS® video conferencing system combines camera, microphone and speaker in one device and is suitable for small rooms.
- 4K Ultra-HD ePTZ (electronic Pan-Tilt-Zoom) camera
- Wide angle lens 94° diagonal, 90° horizontal, 55° vertical
- 4K Ultra HD video calls (up to 3840 x 2160 pixels / 30 frames per second)
- 3.0" Sensor (GC4663), 8 MP
- Auto-framing, Smart Zoom (4x digital zoom) & AI Face/Speaker Tracking The video bar uses AI (Artificial Intelligence) to automatically adjust the camera position, focus and zoom in order to optimally capture the video participants.
- Beamforming microphones 2 integrated beamforming microphones for speech capture and 7m audio range (voice pick-up)
- Digital noise reduction & acoustic echo cancellation suppresses undesirable background noise and eliminates echoes
- Hi-Fi speaker with 2W max.
- Remote control included for convenient control of functions
The DIGITUS® 4K video conferencing system combines camera, microphone and speaker in one device and is suitable for small to medium-sized rooms. The video bar connects easily to a notebook or computer via USB, the power supply is also provided via the same USB cable. Thanks to Plug-and-Play, installation is extremely easy, no additional software is required. Delivery includes as a remote control for convenient control of the range of functions.
| Performance | |
| Product type: | Video collaboration bar |
| Product colour: | Black |
| Number of cameras: | 1 |
| Auto framing: | ![]() |
| Auto-tracking: | ![]() |
| PTZ control: | ![]() |
| Video | |
| HD type: | 4K Ultra HD |
| Maximum video resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Built-in speaker(s): | ![]() |
| Number of speakers: | 1 |
| Frequency range: | 20 - 24000 Hz |
| Line-out impedance: | 4 |
| Noise reduction: | ![]() |
| Echo cancellation: | ![]() |
| RMS rated power: | 2 W |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Camera | |
| Megapixel (approx.): | 8 MP |
| Sensor type: | CMOS |
| Image sensor size: | 1/3" |
| Camera type: | Single camera |
| Zoom capability: | ![]() |
| Digital zoom: | 4x |
| Horizontal field of view: | 90° |
| Vertical field of view: | 55° |
| Diagonal field of view: | 94° |
| Microphone | |
| Microphone colour: | Black |
| Microphone sensitivity: | -26 dB |
| Microphone frequency: | 20 - 8000 Hz |
| Microphone direction type: | Omnidirectional |
| Sound pressure level (max): | 120 dB |
| Number of microphones: | 2 |
| Number of microphone arrays: | 1 |
| Logistics data | |
| Country of origin: | China |
| Package volume: | 2240 cm³ |
| Computer system | |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported: | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Mobile operating systems supported: | Android 10, Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 5.0, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, Android 8.0, Android 8.1, Android 9.0 |
| Other operating systems supported: | ChromeOS |
| Power | |
| Power source type: | USB |
| Current: | 1 A |
| USB Power Delivery: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 260 mm |
| Depth: | 56 mm |
| Height: | 60 mm |
| Weight: | 400 g |
| Package width: | 280 mm |
| Package depth: | 80 mm |
| Package height: | 100 mm |
| Package weight: | 600 g |
| Packaging content | |
| Cables included: | LAN (RJ-45), USB |
| Number of microphones included: | 1 |
| AC adapter included: | ![]() |
| Remote control included: | ![]() |
| Microphone included: | ![]() |
| Manual: | ![]() |
| UK Trade Tariff code: | 85258100 |