The HDBaseT HDMI Extender Set enables uncompressed signal transmission of high-resolution AV signals over large distances- Supports HDBaseT 1.0 via CAT6/7/8 cable up to 70 m- Supports 4K2K/30Hz (24 bit)- Maximum transmission distance (UHD 4K/30Hz, CAT6 or higher): 40 m- Maximum transmission distance (Full HD, 1080p, CAT6 or higher): 70 m- PoC (Power over Cable) - Only the unit requires an external power adapter- Bi-directional IR signal transmission- Bi-directional RS232 signal transmission- HDCP 2.2 / 1.4- Video bandwidth: 10.2 GbpsThe HDBaseT HDMI Extender Set extends Full HD AV signals over a distance of up to 70 m, 4K/30Hz signals can be extended over a distance of up to 40 m using a CAT6 (or higher) network cable. Thanks to PoC (Power over Cable), only one unit needs to be supplied with power by an external power adapter. Bi-directional IR transmission and RS232 signal transmission are also included as features.
| Features | |
| Type: | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported: | Cat5e, Cat6, Cat7, Cat8 |
| Maximum transfer distance: | 70 m |
| Maximum refresh rate: | 30 Hz |
| Bidirectional: | ![]() |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection: | ![]() |
| LED indicators: | ![]() |
| Supported video modes: | 1080i, 1080p, 2160i, 2160p |
| Bandwidth: | 10.2 Gbit/s |
| HDCP: | ![]() |
| Material: | Metal |
| Wall mountable: | ![]() |
| HDCP version: | 1.4/2.2 |
| Product colour: | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired |
| RJ-45 input ports: | 1 |
| RJ-45 output ports: | 1 |
| HDMI in: | 1 |
| Number of HDMI outputs: | 1 |
| Serial ports quantity: | 2 |
| Serial interface type: | RS-232 |
| Remote (IR) input: | 2 |
| Remote (IR) output: | 2 |
| DC-in jack: | ![]() |
| Power | |
| Operating voltage (transmitter): | 24 V |
| Operating voltage (receiver): | 24 V |
| Power consumption (transmitter) (max): | 20 W |
| Power consumption (receiver) (max): | 20 W |
| External power adapter: | ![]() |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Receiver dimensions (WxDxH): | 115 x 65 x 17 mm |
| Receiver weight: | 200 g |
| Transmitter dimensions (WxDxH): | 115 x 65 x 17 mm |
| Transmitter weight: | 200 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 2 pc(s) |
| Package width: | 215 mm |
| Package depth: | 155 mm |
| Package height: | 70 mm |
| Package weight: | 825 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included: | ![]() |
| Cables included: | IR |
| Manual: | ![]() |
| Mounting brackets included: | ![]() |
| Technical details | |
| Country of origin: | China |
| Package volume: | 2332.75 cm³ |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |