Splits an HDMI input signal onto two output displays with a maximum resolution of 4K2K/30Hz- Output of an HDMI input signal onto two output displays at the same time, in 4K/30Hz- EDID support (2 modes) - 1: Copy - HDMI output 1 / 2: Auto Mode - Compare & create HDMI output 1 & 2- HDMI 1.4b- HDCP 1.4- Video bandwidth: 2.97 Gbps- Compact design for easy and flexible installationSplits an HDMI input signal onto two output displays. It supports a maximum resolution of 4K2K/30Hz. Via an EDID changeover switch, two modes can be selected (Copy: HDMI output 1 / Auto mode: Automatically compares HDMI output 1&2 and merges together a new EDID and plays this back to the HDMI input
| Ports & interfaces | |
| Video ports quantity: | 3 |
| Video port type: | HDMI |
| Video out: | 2x HDMI |
| HDMI version: | 1.4b |
| Features | |
| Maximum resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Metal |
| HD type: | 4K Ultra HD |
| Maximum refresh rate: | 30 Hz |
| Extended display identification data (EDID): | ![]() |
| Data transfer rate: | 2.97 Gbit/s |
| Easy to install: | ![]() |
| Plug and Play: | ![]() |
| Power | |
| Output voltage: | 5 V |
| Output current: | 1 A |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 60 mm |
| Depth: | 70 mm |
| Height: | 20 mm |
| Weight: | 125 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 105 mm |
| Package height: | 65 mm |
| Package weight: | 281.75 g |
| Package volume: | 798.525 cm³ |
| Packaging content | |
| Manual: | ![]() |
| AC adapter included: | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width: | 350 mm |
| Master (outer) case length: | 253 mm |
| Master (outer) case height: | 445 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 11 kg |
| Products per master (outer) case: | 40 pc(s) |
| Country of origin: | China |
| UK Trade Tariff code: | 85437090 |