Splits one HDMI signal on two displays - supports UHD 4K / 60 Hz with HDR- Resolutions of up to 4K / 60 Hz (4:4:4)- Full 18 Gbps - for a crystal clear display of UHD contents- Supports HDR & HDCP 2.2- Power supply via Micro USB (charging adapter, TV, notebook)- Cascading of up to 8 splitters in a row- Ultra slim design- Compatible with the latest Ultra High Definition (UHD) standards- Protection from Electrostatic Discharges (ESD)- Plug and PlayThe DIGITUS® high-performance HDMI Splitter splits your HDMI device s audio and video signals on two screens, TVs or projectors with a resolution of UHD 4K / 60 Hz. No more tedious reconnecting your cables. Additionally, HDR, HDCP 2.2 and 3D are supported - also a total width of 18 Gbps for fluent playback in excellent quality. The HDMI® splitter can be supplied via an existing USB port located on the TV device or, alternatively, via a USB charging adapter using electricity. You can cascade several splitters up to 8 levels.
| Ports & interfaces | |
| Video ports quantity: | 2 |
| Video port type: | HDMI |
| Video out: | HDMI |
| HDMI version: | 1.4 |
| Features | |
| Maximum resolution: | 4096 x 2160 pixels |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Metal |
| HD type: | 4K Ultra HD |
| 3D: | ![]() |
| Colour depth: | 36 bit |
| Maximum refresh rate: | 60 Hz |
| HDCP: | ![]() |
| Plug and Play: | ![]() |
| LED indicators: | ![]() |
| Certification: | CE |
| Power | |
| AC input voltage: | 5 V |
| Input current: | 0.4 A |
| Power consumption (typical): | 2 W |
| USB powered: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 83 mm |
| Depth: | 40 mm |
| Height: | 9 mm |
| Weight: | 60 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 150 mm |
| Package depth: | 110 mm |
| Package height: | 25 mm |
| Package weight: | 300 g |
| Package volume: | 412.5 cm³ |
| Packaging content | |
| Manual: | ![]() |
| Cables included: | Micro-USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T): | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 85% |
| Technical details | |
| Connector 1: | HDMI |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |
| Master (outer) case width: | 520 mm |
| Master (outer) case length: | 320 mm |
| Master (outer) case height: | 175 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 6 kg |
| Master (outer) case volume: | 29120 cm³ |
| Products per master (outer) case: | 20 pc(s) |
| Country of origin: | China |
| UK Trade Tariff code: | 85437090 |