FO splice box, 1U, equipped, 6x SC DX, OS2,incl. splice cassette, colored pigtails, couplers
| Network | |
| Fiber optic connector: | SC |
| Fiber ports quantity: | 6 |
| Fibre optic type: | OS2 |
| Number of optical fibres: | 12 |
| Design | |
| Product colour: | Grey |
| Material: | Steel |
| Mounting: | Rack mounting |
| Rack capacity: | 1U |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 483 mm |
| Height: | 44.5 mm |
| Depth: | 280 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 315 mm |
| Package length: | 51.5 cm |
| Package depth: | 515 mm |
| Package weight: | 2.5 kg |
| Package volume: | 8922.38 cm³ |
| Logistics data | |
| Country of origin: | China |
| UK Trade Tariff code: | 84718000 |