The electrical power and data transmission on the same cable can expand your network easy to the places where no power line available.
- Support IEEE802.3 at standard, compatible with IEEE802.3 af by electrical equipment (PD)
- Stand-up output power up to 30W
- Support IEEE802.3 x full duplex flow control and Backpressure half duplex flow control
- Panel lights to monitor working state and help fault analysis
- Perfect security mechanism
- Line-speed forwarding intelligent identification
- Support CCTV Function
- Support Energy-Efficient Ethernet (EEE) function (IEEE802.3az)
- Support PD-ALIVE function
DN-95354 has a CCTV function which can improve the network environment and reduce network mainananance costs.Its easy to manage and meet the networking and access requirements of Business bulidings, communuty, hotel and office.
| Management features | |
| Switch type: | Managed |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Fast Ethernet (10/100) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity: | 10 |
| Power connector: | AC-in jack |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| 10G support: | ![]() |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-TX, 1000BASE-T |
| Cable types supported: | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e |
| Full duplex: | ![]() |
| Half duplex: | ![]() |
| Flow control support: | ![]() |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100 Mbit/s |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 2000 entries |
| Forwarding rate: | 14.88 Mpps |
| Store-and-forward: | ![]() |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 9216 |
| Packet buffer memory: | 2 MB |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Stackable: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | Activity, Link, PoE, Power |
| Country of origin: | China |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF): | 50000 h |
| Power | |
| Power source: | AC |
| Power supply included: | ![]() |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical): | 65 W |
| Surge protection: | ![]() |
| Surge protection voltage: | 2 kV |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity: | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port: | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 60 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 168 mm |
| Depth: | 93 mm |
| Height: | 32 mm |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| Quick start guide: | ![]() |
| Package width: | 167 mm |
| Package depth: | 195 mm |
| Package height: | 63 mm |
| Package volume: | 2051.59 cm³ |
| Package weight: | 881.176 g |
| Other features | |
| Bandwidth: | 20 Gbit/s |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |