Highest degree of flexibility during the administration of the server farm- Modular console with 17" TFT (43,2cm), 1-port KVM & Touchpad, german keyboardDue to its modular design, the DIGITUS® 17" TFT console offers a multitude of individual configuration possibilities, so that it can be adjusted to the area in which the console is being used. As a result, the console is economical and can be upgraded and/or converted at any time with further modules. Due to the flexible configuration, a high level of future security of the console is thus guaranteed. The modular console consists of a 17" monitor, 1-port KVM switch, keyboard and the touchpad.
| Display | |
| Display diagonal: | 43.2 cm (17") |
| Display resolution: | 1280 x 1024 pixels |
| Contrast ratio (typical): | 1000:1 |
| Display type: | TFT |
| Display number of colours: | 16.78 million colours |
| Technical details | |
| Product colour: | Black |
| Built-in KVM switch: | ![]() |
| KVM switch ports quantity: | 1 |
| Rack mounting: | ![]() |
| Rack capacity: | 1U |
| Country of origin: | Germany |
| Ports & interfaces | |
| Interface: | VGA |
| Keyboard | |
| Built-in touchpad: | ![]() |
| Keyboard language: | German |
| Packaging data | |
| Package weight: | 23.4 kg |
| Package width: | 705 mm |
| Package depth: | 810 mm |
| Package volume: | 111355 cm³ |
| Packaging content | |
| Cables included: | KVM |
| Quick installation guide: | ![]() |
| AC adapter included: | ![]() |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code: | 84718000 |