L2+ managed Gigabit PoE Switch 802.3at - suitable for installation in 10-inch housing- 8-Port 10/100/1000 Mbps- 8 x PoE ports with 80 W total output 802.3at (PoE+)- Network standards: IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3ab, IEEE802.3af, IEEE802.3at- IEEE802.3x full-duplex flow control & IEEE 802.3ab link aggregation- Management interfaces: WEB, SNMP, SSH, CLI, Telnet, TACACS+, RMON- PoE Management, Port Control, Port Isolation, Loop Detection, Port Mirroring- Backplane bandwidth: 16 Gbps- VLAN features- L2+ layer featuresThe 8-port Gigabit PoE Switch is designed for the networks of small to mid-sized companies. With special features such as port control, port mirroring, VLAN functions and multicast support, the switch is optimally tailored to the application convergence needs of mid-sized networks. Based on ASIC integration technology, non-blocking IP switching solutions are supported with gigabit speed. The switch can be used as a desktop switch or for installation in 10-inch housing. 8 gigabit ports with PoE+ support and a total output of 80 watts are integrated, which you can use to operate devices such as wireless access points, IP cameras or VoIP telephones. The switch can be configured for specific requirements using various interfaces. The installation height is one rack unit.
| Management features | |
| Switch type: | Managed |
| Switch layer: | L2+ |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| ARP inspection: | ![]() |
| Configuring Location Settings (CLI): | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3at |
| Full duplex: | ![]() |
| IP routing: | ![]() |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| VLAN support: | ![]() |
| Virtual LAN features: | Interface-based VLAN, Port-based VLAN, Tagged VLAN |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 8000 entries |
| Forwarding rate: | 11.9 Mpps |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 16000 |
| Security | |
| Access Control List (ACL): | ![]() |
| IGMP snooping: | ![]() |
| SSH/SSL support: | ![]() |
| Multicast features | |
| Multicast support: | ![]() |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Stackable: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Vandal-proof: | ![]() |
| Suitable for outdoor use: | ![]() |
| Country of origin: | China |
| Power | |
| Power supply included: | ![]() |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical): | 96 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Power over Ethernet (PoE) type supported: | PoE+ |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 80 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T): | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 250 mm |
| Depth: | 150 mm |
| Height: | 44 mm |
| Weight: | 1.14 kg |
| Packaging data | |
| Package width: | 240 mm |
| Package depth: | 70 mm |
| Package volume: | 5376 cm³ |
| Package weight: | 1.6 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |
| Other features | |
| Ethernet interface type: | Gigabit Ethernet |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |