Integrates Power over Ethernet technology to older non PoE network devices- Gigabit Ethernet Speed- Fanless design ensures a quiet operation- Requires no external power supply unit- Adjustable output 5V/2A , 9V/2A, 12V/2A- Support 5.5mm and 3.5mm power jackThe DIGITUS PoE Splitter provide data and power via a single Ethernet Cable to devices, which are not supporting Power over Ethernet. Just connect the input of the Splitter to a PoE Switch or a PoE Injector and the output side to a non-PoE network device such as an access point, IP Phone or a Camera to provide Power and Data. The Extender is self powered by PoE, so there is no additional power supply needed. The output voltage can be regulated via a dip switch to 5V , 9V or 12V. So this Splitter expand your network where you wish to place network device where are no power outlets available.
| Network | |
| Ethernet interface type: | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Networking standards: | IEEE 802.3at |
| Features | |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | PoE |
| Power protection features: | Short circuit |
| Country of origin: | China |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 2 |
| DC-in jack: | ![]() |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) voltage: | 12 V |
| Output power: | 24 W |
| Input voltage: | 34 - 57 V |
| Output current: | 2 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight: | 80 g |
| Dimensions (WxDxH): | 55 x 80 x 23 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 80 mm |
| Package depth: | 153 mm |
| Package height: | 25 mm |
| Package weight: | 130 g |
| Package volume: | 306 cm³ |
| Packaging content | |
| Number of products included: | 1 pc(s) |
| AC adapter included: | ![]() |
| Power cord included: | ![]() |
| Manual: | ![]() |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85044095 |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |