Future-oriented standards and high-end quality for your network.The DIGITUS® surface mount box is used for installation of consolidations points at desks, in intermediate ceillings as well as in underfloor systems. The installation will be placed via LSA-strips on the one side and via RJ45 jack on the other side.
| Technical details | |
| Socket type: | RJ-45 |
| Product colour: | Silver |
| Modules quantity (max): | 2 module(s) |
| Ports & interfaces | |
| Ports quantity: | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 2 |
| Packaging data | |
| Package width: | 65 mm |
| Package depth: | 55 mm |
| Package weight: | 56.5 g |
| Package volume: | 107.25 cm³ |
| Logistics data | |
| Country of origin: | China |
| UK Trade Tariff code: | 85366990 |