Save a lot of space (only 0.5U) - With shutters for dust protection - Best performance and link quality for your network- 0.5U- CAT6The DIGITUS® 24-port 0.5U Patch Panel offers a high density. As the panel is only 0.5U in height, it allows to present 48 ports on 1U (2 panels with 24 ports each) which can be installed.
| Network | |
| Ports quantity: | 24 |
| Connector(s): | RJ-45 |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Material: | Metal |
| Mounting: | Rack mounting |
| Rack capacity: | 0.5U |
| Cable connection: | 8P8C |
| Certification: | EN 50173, ISO/IEC 11801 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 483 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 530 mm |
| Package depth: | 40 mm |
| Package weight: | 1.29 kg |
| Package volume: | 2544 cm³ |
| Logistics data | |
| Country of origin: | China |
| Harmonized System (HS) code: | 85371098 |
| UK Trade Tariff code: | 85369010 |