Network Switch with integrated Power over Ethernet (PoE) solution for an optimal, cost effective and fast integration in small or medium-sized networks- 8-port 10/100Base-TX with PoE support- 2-port Fast Ethernet uplink- Meets the network standards IEEE 802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3q, IEEE802.3az, IEEE802.3x, IEEE802.3af, IEEE802.3at- The VLAN mode provides a port-based VLAN function that prevents multicast or broadcast requests from interfering with each other- The Extensive mode offers range extension of up to 250 m at 10 Mbps- Maximum PoE power of 120 wattsFast Ethernet PoE Switch,8-port PoE + 2-port uplink, 120W PoE budget
| Management features | |
| Switch type: | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Fast Ethernet (10/100) |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3at |
| 10G support: | ![]() |
| Full duplex: | ![]() |
| Auto MDI/MDI-X: | ![]() |
| VLAN support: | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 8000 entries |
| Switching capacity: | 2 Gbit/s |
| Store-and-forward: | ![]() |
| Multicast features | |
| Multicast support: | ![]() |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Product colour: | Grey |
| LED indicators: | ![]() |
| Vandal-proof: | ![]() |
| Suitable for outdoor use: | ![]() |
| Country of origin: | China |
| Power | |
| Power supply included: | ![]() |
| Power consumption (max): | 125 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity: | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 120 W |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| Quick start guide: | ![]() |
| Package width: | 310 mm |
| Package depth: | 200 mm |
| Package volume: | 4960 cm³ |
| Package weight: | 180 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |
| Other features | |
| Ethernet interface type: | Fast Ethernet |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |