Applicable for SOHO solutions- CAT6AThe Desktop Patch Panels from DIGITUS® are the ideal solution for SoHo applications (Smart Office Home Office).The fully shielded RJ45 sockets provide an optimal stability for your cables with best performances.
| Network | |
| Ethernet interface type: | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports quantity: | 12 |
| Connector(s): | RJ-45 |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Material: | Galvanized steel, SECC |
| Mounting: | Rack mounting |
| Rack capacity: | 1U |
| Packaging data | |
| Package width: | 175 mm |
| Package length: | 6 cm |
| Package depth: | 60 mm |
| Package height: | 285 mm |
| Package weight: | 1.07 kg |
| Package volume: | 2992.5 cm³ |
| Logistics data | |
| Country of origin: | China |
| Harmonized System (HS) code: | 85371098 |
| UK Trade Tariff code: | 85369010 |