The CBM920II is built for panel mountingI. The machine also incorporates specialised auto loading and a paper end sensor for optimum efficiency. Robust construction gives total reliability, with a MCBF of at least 1.0 million lines, while the capability of bit image graphics printing and an integral memory switch increase flexibility and functionality still further.
| Printing | |
| Print technology: | Dot matrix |
| Type: | POS printer |
| Print speed: | 150 mm/sec |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired |
| Parallel ports quantity: | 1 |
| Features | |
| Autocutter durability: | 1.5 million cuts |
| Design | |
| Product colour: | White |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 106 mm |
| Depth: | 180 mm |
| Height: | 88 mm |
| Weight: | 470 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84433210 |