| Keyboard |
| Device interface: | RF Wireless + Bluetooth |
| Pointing device: | No |
| Keyboard form factor: | 60% |
| Numeric keypad: | No |
| Keyboard number of keys: | 78 |
| Connectivity technology: | Wireless |
| Design |
| Backlight: | Yes |
| Product colour: | Black |
| Backlight type: | LED |
| LED indicators: | Mouse low battery |
| Features |
| Wireless range: | 10 m |
| Power |
| Power source type: | Battery |
| Battery technology: | Lithium |
| Battery capacity: | 180 mAh |
| Battery life (max): | 960 h |
| Mouse |
| Mouse included: | Yes |
| Form factor: | Ambidextrous |
| Movement resolution: | 1600 DPI |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Scroll: | Yes |
| Scroll type: | Wheel |
| Mouse battery capacity: | 500 mAh |
| System requirements |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 8 |
| Mac operating systems supported: | Yes |
| Weight & dimensions |
| Keyboard dimensions (WxDxH): | 288 x 120 x 15 mm |
| Keyboard weight: | 331 g |
| Mouse dimensions (WxDxH): | 112 x 58 x 28 mm |
| Mouse weight: | 68 g |
| Packaging data |
| Number of products included: | 1 pc(s) |
| User guide: | Yes |
| Package type: | Box |
Product Safety InformationResponsible Person in the EU:
Cian Technology GmbH Lahnstraße 31-33 45478 Mülheim an der Ruhr Deutschland info@www.ciantech.de