The CHIEFTEC MUB-3003C is a USB hub that allows for expansion of USB connectivity for older as well as new systems, adding two USB Type-A ports with 5 Gbps USB 3.1 Gen1 connection as well as one USB Type-C port with an ultra-fast 10 Gbps USB 3.1 Gen2 connection. The MUB-3003C can easily be installed into any standard 3.5 external drive bay.
| Ports & interfaces | |
| Ports quantity: | 3 |
| Hub interfaces: | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: | 1 |
| Features | |
| Data transfer rate: | 10000 Mbit/s |
| Product colour: | Black, Grey |
| Housing material: | Metal, Plastic |
| Plug and Play: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 102 mm |
| Depth: | 135 mm |
| Height: | 25 mm |
| Weight: | 300 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance: | ![]() |
| Sustainability certificates: | CE, RoHS |