With the CI-01B-OP, CHIEFTEC extends its high-value chassis portfolio by a unique and multi-functional GAMING CUBE. The brand new GAMING CUBE, based on a mATX form factor comprises of a 0,5mm thick metal case with a cute design and enormous capacities for to-be-installed hardware that leaves no wish open and serves the DIY Gaming market marvelously. Coming in an all-black finish, the CI-01B-OP presents itself with a honey-comb stamped mesh front panel, giving the chassis a descent but high-end look.
| Design | |
| Form factor: | Cube |
| Type: | PC |
| Product colour: | Black |
| Supported motherboard form factors: | micro ATX |
| Number of 3.5" bays: | 3 |
| Number of 5.25" bays: | 1 |
| Material: | SECC |
| Number of 2.5" bays: | 3 |
| Number of internal 3.5" bays: | 2 |
| Number of external 5.25" bays: | 1 |
| Number of expansion slots: | 4 |
| Side window: | ![]() |
| Maximum CPU cooler height: | 15 cm |
| Maximum graphics card length: | 32 cm |
| Power supply | |
| Power supply included: | ![]() |
| Power supply location: | Top |
| Supported power supply form factors: | ATX |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 1 |
| Audio input: | ![]() |
| Audio output: | ![]() |
| Cooling | |
| Number of front fans supported (max): | 1 |
| Front fans diameters supported: | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max): | 1 |
| Rear fans diameters supported: | 120 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes: | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 265 mm |
| Depth: | 390 mm |
| Height: | 325 mm |
| Weight: | 5.1 kg |
| Material thickness: | 0.5 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733080 |