Keep your budding business up to speed with a 4-in-1 high-yield refillable Megatank printer. Minimise top-ups and keep the cost-per-page down thanks to an 18,000 mono page yield from 3 black ink bottles (7,700 from a colour set)¹. The dedicated pigment black ink keeps text sharp while the colour dye inks create borderless A4 images in vivid detail. To get connected, link up with Wi-Fi and take control via the Canon PRINT app, Mopria (Android), AirPrint (iOS) or Windows 10 Mobile, or tap into the local network via Ethernet. With remote management tools and mess-free top-ups, this is a no-hassle printer with an emphasis on low cost printing without compromising quality.
| Printing | |
| Print technology: | Inkjet |
| Printing: | Colour printing |
| Duplex printing: | ![]() |
| Maximum resolution: | 4800 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode: | Auto |
| Borderless printing: | ![]() |
| Copying | |
| Copying: | Colour copying |
| Duplex copying: | ![]() |
| Time to first copy (colour, normal): | 22 s |
| Maximum number of copies: | 99 copies |
| Copier resize: | 25 - 400% |
| N-in-1 copy function: | ![]() |
| N-in-1 copy function (N=): | 2, 4 |
| ID-card copy function: | ![]() |
| Edge erase function: | ![]() |
| Scanning | |
| Scanning: | Colour scanning |
| Optical scanning resolution: | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type: | Flatbed & ADF scanner |
| Maximum scan area: | 216 x 297 mm |
| Scan technology: | CIS |
| Input colour depth: | 16 bit |
| Output colour depth: | 8 bit |
| Input greyscale depth: | 16 bit |
| Output greyscale depth: | 8 bit |
| Fax | |
| Faxing: | Colour faxing |
| Fax resolution (black): | 300 x 300 DPI |
| Fax resolution (colour): | 200 x 200 DPI |
| Modem speed: | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory: | 50 pages |
| Features | |
| Maximum duty cycle: | 7700 pages per month |
| Number of print cartridges: | 4 |
| Printing colours: | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Input & output capacity | |
| Total input capacity: | 350 sheets |
| Auto document feeder (ADF): | ![]() |
| Auto document feeder (ADF) input capacity: | 35 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size: | A4 |
| Paper tray media types: | Glossy paper, High resolution paper, Matte paper, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A4, A5 |
| Multi-purpose tray media types: | Envelopes, Legal, Letter |
| ISO B-series sizes (B0...B9): | B5 |
| Envelopes sizes: | Com-10, DL |
| Photo paper sizes (imperial): | 4x6,5x7,8x10 |
| Custom media width: | 55 - 215.9 mm |
| Custom media length: | 89 - 676 mm |
| Ports & interfaces | |
| USB port: | ![]() |
| USB connector: | USB Type-B |
| Network | |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi standards: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms: | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Mobile printing technologies: | Apple AirPrint, Google Cloud Print, Mopria Print Service, PIXMA Cloud Link |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Market positioning: | Home & office |
| Built-in display: | ![]() |
| Display: | LCD |
| Display number of lines: | 2 lines |
| Power | |
| Power consumption (copying): | 15 W |
| Power consumption (standby): | 1.8 W |
| Power consumption (off): | 0.3 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC): | 0.19 kWh/week |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Mobile operating systems supported: | Android, Windows 10 Mobile, iOS |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 403 mm |
| Depth: | 369 mm |
| Height: | 234 mm |
| Weight: | 9.6 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84433100 |
| Other features | |
| PictBridge: | ![]() |