| Printing |
| Print technology: | Dye-sublimation |
| Maximum resolution: | 287 x 287 DPI |
| Features |
| Market positioning: | Home & office |
| Product colour: | White |
| Number of print cartridges: | 3 |
| Printing colours: | Cyan, Magenta, Yellow |
| Colour depth: | 24 bit |
| Greyscale levels: | 256 |
| Paper handling |
| Maximum print size: | 2.8" x 3.3" (7.2x8.5cm) |
| Photo stickers: | Yes |
| Ports & interfaces |
| Direct printing: | Yes |
| USB port: | Yes |
| USB connector: | USB Type-C |
| Network |
| Wi-Fi: | Yes |
| Ethernet LAN: | No |
| Power |
| Power source: | Battery |
| Power consumption (printing): | 62 W |
| Power consumption (standby): | 3 W |
| System requirements |
| Other operating systems supported: | Android, iOS |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Weight & dimensions |
| Width: | 102.2 mm |
| Depth: | 145.8 mm |
| Height: | 32.9 mm |
| Weight: | 455 g |
Product Safety InformationResponsible Person in the EU:
Canon Europa N.V. Bovenkerkerweg 59 1185 XB Amstelveen The Netherlands https://www.canon.de/support/