Simple, classic & lightweight, with extra protection for your laptop (up to 15.6 ) via a sleek, grey foam cushioned compartment. All this plus bags of storage for documents and all of your other accessories, makes this a perfect way to function with emotion.
| Features | |
| Product main colour: | Black |
| Material: | Polyester |
| Coloration: | Monochromatic |
| Linear mass density: | 900 D |
| Recommended gender: | Unisex |
| Notebook compartment: | ![]() |
| Minimum screen size: | 35.8 cm (14.1") |
| Maximum screen size: | 39.6 cm (15.6") |
| Number of compartments: | 2 |
| Exterior pockets: | Front pocket |
| Zipper pocket(s): | ![]() |
| Handle(s): | ![]() |
| Closure type: | Zipper |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 295 mm |
| Depth: | 130 mm |
| Height: | 480 mm |
| Weight: | 760 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H): | 270 x 40 x 390 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 42029291 |