Features auto focus and manual focus to reduce blur. Supports up to Full HD 1080p resolution for clear and sharp video; it is an ideal camera for office and home use. Special mounting base design offers easy switch between document capture and face-to-face communication. Comes with a high-fidelity microphone to reduce external noise. Enhances light sensitivity that adjusts automatically to different lightning conditions.This webcam is plug-and-play and works with popular applications such as Zoom®, Skype®, Microsoft Teams and Google Meet . The webcam is compatible with Windows®, macOS®, and Chrome OS .
| Performance | |
| Megapixel (approx.): | 2 MP |
| Maximum video resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Face tracking: | ![]() |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
| Supported video modes: | 360p, 480p, 720p, 1080p |
| Video formats supported: | H.264, M-JPEG, YUV, YUY2 |
| Maximum image resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Auto focus: | ![]() |
| Viewing angle, horizontal: | 83.3° |
| Privacy camera: | ![]() |
| Privacy type: | Privacy cover |
| Night mode: | ![]() |
| Automatic light correction: | ![]() |
| Plug and Play: | ![]() |
| Design | |
| Built-in microphone: | ![]() |
| Interface: | USB 2.0 |
| Product colour: | Black |
| Mounting type: | Clip |
| Built-in flash: | ![]() |
| Housing material: | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Sensor type: | CMOS |
| Lens material: | Glass |
| USB powered: | ![]() |
| Cable length: | 1.999488 m |
| LED indicators: | ![]() |
| Rotating: | ![]() |
| Tripod mounting supported: | ![]() |
| Software | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Other operating systems supported: | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 100.7 mm |
| Depth: | 68.5 mm |
| Height: | 58 mm |
| Weight: | 235 g |
| System requirements | |
| Recommended system requirements: | Available USB-C or USB Type-A port Windows 11/10 macOS with UVC support Chrome OS with UVC support Operating systems with standard UVC/UAC drivers |