The j5create JCH342ER Eco-Friendly USB-C® to 4-Port Type-C & Type-A Gen 2 Hub provides extra connectivity for your computer with a fast transfer speed of up to 10Gbps. With three different color options, these pocket-sized hubs allow you to add additional USB computer accessories through your USB-C® port.
This hub is great for computer that lack USB ports, it is perfect for MacBook®, Chromebook , and other laptop/desktop computers with a USB-C® port.
Eco-friendly, fast and portable, this unique hub gives you USB connections in one compact hub.
| Ports & interfaces | |
| Ports quantity: | 4 |
| Host interface: | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces: | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode: | No |
| Features | |
| Data transfer rate: | 10000 Mbit/s |
| Product colour: | Rose |
| Housing material: | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Recycled plastic |
| USB Power Delivery: | No |
| Plug and Play: | Yes |
| Country of origin: | Taiwan |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Yes |
| Mac operating systems supported: | Yes |
| Other operating systems supported: | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 100 mm |
| Depth: | 27 mm |
| Height: | 19 mm |
| Weight: | 35 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 190 mm |
| Package depth: | 85 mm |
| Package height: | 17.5 mm |
| Package weight: | 79.5 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide: | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 48 °C |
| Operating temperature (T-T): | 32 - 118 °F |
| Storage temperature (T-T): | -10 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 85% |
| Performance | |
| Export Control Classification Number (ECCN): | EAR99 |