A premium, clear, tempered glass which covers the entire screen. It offers ultimate protection against scratches, chips and cracks. It is 9 times stronger than normal glass. An anti-shatter film ensures that small glass pieces are kept in place, should the Titan Shield® break. Thanks to the real glass properties there is no change in color or touch experience when the screen protector is applied. If your device is exposed to excessive force the Titan Shield® is designed to break. The screen protector will absorb most of the force and in most cases protect your display from harm.
| Features | |
| Screen protector type: | Clear screen protector |
| Brand compatibility: | Apple |
| Compatibility: | iPad Pro 10.5 |
| Maximum screen size: | 26.7 cm (10.5") |
| Protection features: | Scratch resistant |
| Hardness: | 9H |
| Light transmission: | 100% |
| Product colour: | Transparent |
| Material: | Tempered glass |
| Surface finish: | Glossy |
| Frame type: | Frameless |
| Fingerprint resistant: | ![]() |
| Easy to apply: | ![]() |
| Easy to remove: | ![]() |
| Easy to clean: | ![]() |
| Rounded edges: | ![]() |
| Privacy filtering function: | ![]() |
| Anti-blue-ray: | ![]() |
| Bubble-free application: | ![]() |
| Dry application: | ![]() |
| Oil stain resistant: | ![]() |
| Durable screen protection : | ![]() |
| Anti-reflective: | ![]() |
| Installation type: | Full adhesive |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Thickness: | 0.33 mm |
| Weight: | 140 g |
| Package width: | 210 mm |
| Package depth: | 10 mm |
| Package height: | 292 mm |
| Package weight: | 160 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Cleaning cloth: | ![]() |
| Cleaning kit: | ![]() |
| Dry wipe: | ![]() |
| Wet wipe: | ![]() |
| Package type: | Hanging box |
| Other features | |
| Mirror effect (screen background/off): | ![]() |
| Touchscreen compatible: | ![]() |
| Package dimensions (LxWxH): | 292 x 210 x 10 mm |