Our Lynge 2-in-1 wallet case is the sustainable choice for your changing needs. With its detachable snap on cradle, you get two cases in one: A wallet flip case or an ultra slim leather case. Handcrafted from sustainably sourced full-grain leather that develops a beautiful patina with use
Handcrafted from durable eco-friendly full-grain leather
Impact protection
Flip wallet case with detachable all-around leather cradle
Compatible with wireless charging
Features 3 slots with space for five credit cards plus a note section
Custom fit slim design with magnetic side closure
RFID blocking wallet to protect against electronic skimmers
100% CO2-neutral production
| Features | |
| Maximum screen size: | 17.3 cm (6.8") |
| Case type: | Folio |
| Product colour: | Tan |
| Brand compatibility: | Samsung |
| Compatibility: | Galaxy S22 Ultra |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Desktop stand: | Yes |
| Protection features: | Scratch resistant |
| Easy to apply: | Yes |
| Country of origin: | India |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 85 mm |
| Depth: | 21 mm |
| Height: | 173 mm |
| Weight: | 104 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 25 mm |
| Package height: | 207 mm |
| Package weight: | 169 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85177900 |
| Products per pallet (EU): | 1440 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 380 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 48 pc(s) |
| Master (outer) case length: | 280 mm |
| Master (outer) case height: | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 4.26 kg |
| Master (outer) case tare weight: | 960 g |
| Master (outer) case net weight: | 960 g |
| Master (outer) case volume: | 25536 cm³ |