Product no.: DS75S-950WH2
Neomounts by Newstar Neomounts Select monitor arm desk mount
Shipping time: on Stock, 2-4 days
Stock: Only 6 pcs on stock
Today's shipping of your order still possible:4 Std 17 min
19 % VAT incl. excl. Shipping costs
Quantity
Add to cart
  • Details
Products description
The Neomounts Select DS75S-950WH2 NEXT One is a full motion desk mount for two screens up to 27" with a maximum weight capacity of 8 kg per screen. The versatile tilt (120°), rotate (360°) and swivel (180°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the screen. Additionally, the mount has gas spring height adjustment (19,1-52,7 cm) and depth adjustment (17,3-71 cm), to create the perfect working position. The displays can be individually adjusted in height, to guarantee perfect screen alignment. Additionally, due to the flexibility of the VESA heads, the screens can be positioned in large cockpit setup. The handle is height adjustable for maximum comfort.
The black VESA plates and crossbar of the NEXT One integrate stylishly with the black back of your screens. The DS75S-950WH2 is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100 mm. For non-standard hole patterns, Neomounts has various optional VESA adapter plates available. The monitor arm is equipped with a Quick-release VESA system and comes with both a topfix clamp and grommet for quick and easy installation.
Mounting
Maximum weight capacity:8 kg
Maximum screen size:68.6 cm (27")
Mounting type:Desk
Minimum screen size:43.2 cm (17")
Minimum VESA mount:75 x 75 mm
Maximum VESA mount:100 x 100 mm
Number of displays supported:2
Mounting:Clamp/Bolt-through
Panel mounting interface:100 x 100 mm
Distance to the wall (min):20.4 cm
Distance to the wall (max):74.1 cm
Ergonomics
Cable management:Ja
Design
Product colour:White
Weight & dimensions
Width:833 mm
Depth:739 mm
Height:586 mm
Package width:222 mm
Package depth:120 mm
Package height:887 mm
Logistics data
Master (outer) case width:240 mm
Master (outer) case length:260 mm
Master (outer) case height:905 mm