| Technical details |
| Magnification: | 3x |
| Lens diameter: | 7.5 cm |
| Country of origin: | France |
| Weight & dimensions |
| Width: | 83.3 mm |
| Depth: | 19 mm |
| Height: | 191 mm |
| Weight: | 116.5 g |
| Packaging data |
| Package width: | 105 mm |
| Package depth: | 20 mm |
| Package height: | 240 mm |
| Package weight: | 129.98 g |
| Quantity: | 2 |
| Design |
| Product colour: | Brown, Grey |
| Material: | Plastic |
| Logistics data |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 104.4 cm |
| Pallet gross height: | 120 cm |
| Pallet gross weight: | 173.5 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 4 pc(s) |
| Layers per pallet: | 3 pc(s) |
| Products per pallet: | 1008 pc(s) |
| Pallet GTIN (EAN/UPC): | 63154140393009 |
| Master (outer) case width: | 400 mm |
| Master (outer) case length: | 300 mm |
| Master (outer) case height: | 600 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 12.5 kg |
| Master (outer) case volume: | 0.072 cm³ |
| Products per master (outer) case: | 84 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC): | 53154140393002 |
| Shipping (inner) case width: | 11.5 cm |
| Shipping (inner) case length: | 26.6 cm |
| Shipping (inner) case height: | 25 cm |
| Shipping (inner) case gross weight: | 1.68 kg |
| Shipping (inner) case volume: | 0.0076475 cm³ |
| Products per shipping (inner) case: | 12 pc(s) |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC): | 43154140393005 |