E-DAT Industry IP67 V1 wall outlet, surface mounting + RJ45 field jack insert Cat.6 Class EA, T568A
- RJ45 termination unit in flange housing with bayonet lock acc. to ISO/IEC 24702 and IEC 61076-3-106 standards, var. 1
- compliance with class EA to ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09
- suitable for 10 GBit Ethernet (IEEE 802.3an), Remote Powering (PoE, PoE plus and UPoE) and HDBaseT
- IP67 protected housing
- AWG 26/7 - 22/7; AWG 26/1 - 22/1 possible
- increased resistance to vibrations and shocks due to 4 springs on the shield plates
- no special tools required
- possible surface-mounting in series)
- connection of RJ45 plugs available on the market (no IP protection)
- easy, time-saving mounting
- variants: pin assignment to T568A or T568B
| Features | |
| Socket type: | RJ-45 |
| Sockets quantity: | 1 |
| Networking cable category: | 6 |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| International Protection (IP) code: | IP67 |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Doesn't contain: | Halogen |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 64 mm |
| Depth: | 81 mm |
| Height: | 65 mm |
| Packaging data | |
| Package weight: | 108 g |
| Other features | |
| Protection: | Yes |