C6Amodul 180° jack- modular Cat.6A termination unit RJ45- mounting version: module, 180° cable feed- solid, one-piece and reusable module housing refined with zinc die-casting- mounting without special tools; strain relief directly snapped on to stuffer cap- easy to install connection of data lines AWG 26/1 to 22/1 (solid wire) and AWG 26/7 to 22/7 (stranded wire) to insulation displacement connectors (IDC)- intelligent cable management in stuffer cap - also suitable for heavily twisted cables- conductor assignment to T568A and T568B is directly printed on the stuffer cap- certified to GHMT Cat.6A re-embedded PVP- component testing for Cat.6A to ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09, TIA/EIA-568-C.2 (2009-08) and IEC 60603-7-51 Ed.1 (12/2008), certified to GHMT- compliance with class EA up to 500 MHz to ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09- tested: component up to 600 MHz, link up to 800 MHz- suitable for 10 GBit Ethernet (IEEE 802.3an), Remote Powering (PoE, PoE plus and UPoE) and HDBaseT
| Features | |
| Connector(s): | RJ-45 |
| Product colour: | Stainless steel |
| Material: | Zinc |
| Cable standard: | Cat6a |
| Connector contacts plating: | Gold |
| Connector shielding: | ![]() |
| Certification: | CE, UL |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 14.7 mm |
| Depth: | 36 mm |
| Height: | 22.4 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Technical details | |
| Cable type: | Cat.6A |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 10 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package length: | 5.8 cm |
| Package width: | 161 mm |
| Package height: | 247 mm |
| Package weight: | 430 g |
| Package type: | Box |