- RJ45 termination unit E-DAT modul in flange housing to ISO/IEC 24702 and IEC 61076-3-106 var. 6- component testing for Cat.6A to ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09, TIA/EIA-568-C.2 (2009-08) and IEC 60603-7-51 Ed.1 (12/2008), certified to GHMT- compliance with class EA to ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09- suitable for 10 GBit Ethernet (IEEE 802.3an), Remote Powering (PoE, PoE plus and UPoE) and HDBaseT- easy to install connection of 2 to 4 pair data lines AWG 26/1 - 22/1 and stranded wires with 7 copper conductors AWG 26/7 - 22/7 to BTR 8-fold insulation displacement connectors (IDC)- marking of conductor assignment to T568A or T568B- complies with ingress protection IP67 when plugged in- plug face pursuant to IEC 61076-3-106 (Variant 6)- large 360° shield contact- possible surface-mounting in series (AP)- connection of RJ45 plugs available on the market (no IP protection)- easy, time-saving mounting- color: light gray RAL 7035
| Features | |
| Socket type: | RJ-45 |
| Sockets quantity: | 1 |
| Networking cable category: | 6a |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Design | |
| Product colour: | Grey |
| Housing material: | Nickel, Polyamide, Rubber, Zinc |
| Frame: | ![]() |
| International Protection (IP) code: | IPX7 |
| Power | |
| Rated voltage: | 50 V |
| Rated current: | 1 A |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 64 mm |
| Depth: | 79 mm |
| Height: | 59.5 mm |
| Packaging data | |
| Package weight: | 94 g |
| Other features | |
| Protection: | ![]() |