The MediaRange USB 3.0 card reader stick is perfect to read and write memory cards and is compatible with almost every operating system.
| Performance | |
| Compatible memory cards: | MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Internal: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Data transfer rate: | 5000 Mbit/s |
| Housing material: | Plastic |
| Hot-swap: | ![]() |
| Plug and Play: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Interface type: | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity: | 1 |
| Power | |
| Power source type: | USB |
| Software | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Linux operating systems supported: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 23 mm |
| Depth: | 65 mm |
| Height: | 11 mm |
| Weight: | 12 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |