| Network |
| Ethernet interface type: | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE): |  |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Duplex system: | Full, Half |
| Compliance industry standards: | IEEE 802.3, u/ab/at/af |
| Features |
| Product colour: | Black |
| Rack mounting: |  |
| LED indicators: | PoE, Power |
| Certification: | - FCC, CE, B |
| Ports & interfaces |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 2 |
| Power |
| Input voltage: | 100 - 240 V |
| Input frequency: | 50/60 Hz |
| Output current: | 0.85 A |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions |
| Weight: | 365 g |
| Dimensions (WxDxH): | 155 x 74 x 36 mm |
| Logistics data |
| Harmonized System (HS) code: | 85044090 |