Features:- Complies with 10 BASE-T specifications of the IEEE802.3 standard- Complies with 100BASE-TX specifications of the IEEE802.3u standard- Complies with 1000BASE-T specifications of the IEEE802.3ab standard- Supports back-pressure (half duplex) and flow control (IEEE 802.3x)- Supports NWay protocol for speed (10/100/1000Mbps) and duplex mode(Half/Full) auto-detection- Supports MDI/MDI-X auto crossover and polarity correction- Store-and-forward architecture filters fragment & CRC error packets- Supports 8K MAC address- Supports 256K bytes buffer memory
| Management features | |
| Switch type: | Unmanaged |
| Switch layer: | L2 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 16 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support: | ![]() |
| Copper ethernet cabling technology: | 1000BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-T |
| Full duplex: | ![]() |
| Flow control support: | ![]() |
| Auto MDI/MDI-X: | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 8192 entries |
| Switching capacity: | 32 Gbit/s |
| Store-and-forward: | ![]() |
| Packet buffer memory: | 0.256 MB |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Form factor: | 1U |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | ![]() |
| Certification: | FCC Class A, CE |
| Power | |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Input current: | 8 A |
| Input voltage: | 5 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 441 mm |
| Depth: | 197 mm |
| Height: | 44.1 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |