LevelOne SFP-3211 is a high performance and cost-effective single-mode SFP transceiver. Intended for use with Gigabit Ethernet, it provides up to 1.25 Gbps bidirectional data transfer rate on a single duplex fiber core. For use with 9 micron fiber cables, it can reach a distance of up to 10km. The SFP-3211 transceiver operates using a wavelength of 1310nm with a FP Laser Diode light source and has a LC connector.- 1310nm FPLD- Data Rate: 1.25Gbps, NRZ- Single +3.3V Power Supply- RoHS Compliant and Lead-free- AC/DC Differential Electrical Interface- Compliant with Multi-Source Agreement (MSA)- Duplex LC Connector- Compliance with specifications for IEEE-802.3z Gigabit Ethernet at 1.25Gbps- Compliance with ANSI specifications for Fiber Channel applications at 1.06bps- No configuration or installation software required- Eye Safety Designed to meet LASER Class 1 comply with EN60825-1
| Performance | |
| SFP transceiver type: | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate: | 1250 Mbit/s |
| Interface type: | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported: | ![]() |
| Fiber optic connector: | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding): | 9/125 µm |
| Maximum transfer distance: | 10000 m |
| Wavelength: | 1310 nm |
| Tx power (min): | -9.5 dBmW |
| Tx power (max): | -3 dBmW |
| Networking standards: | IEEE 802.3z |
| Duplex system: | Full |
| Fiber ports quantity: | 1 |
| Features | |
| Plug and Play: | ![]() |
| Hot-swap: | ![]() |
| Safety: | EN 60825-1 |
| Certification: | CE, FCC |
| Power | |
| Input voltage: | 3.3 V |
| Maximum voltage: | 6 V |
| Maximum current: | 0.3 A |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 57 mm |
| Depth: | 12 mm |
| Height: | 13.7 mm |
| Weight: | 20 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 106 mm |
| Package depth: | 20 mm |
| Package height: | 65 mm |
| Package weight: | 35 g |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85369010 |