Extend the reach of your PoE devicesFor system integrators looking for a professional solution to help extend their PoE network, POR-0102 is the perfect accessory to increase your Power over Ethernet network performance. As a 2-port repeater, it s now easier to add more devices to the network for greater deployment flexibility.Simple yet durable, no software requiredAs a PoE Repeater, POR-0102 receives all power from the Power Sending Equipment (PSE), for example, a PoE switch. This means that POR-0102 uses no external power supply, making it an ideal component for system integrators looking to increase the distance of the attached devices. With a durable metal housing and small footprint, POR-0102 fits into any tight deployment.ApplicationsPOR-0102 works great for large IP surveillance networks with many cameras deployed throughout a building or campus. It is also an ideal solution for outdoor wireless access points that are located far from the network control center.- Extends Cat.5 cable installations to beyond 100 meters- 2-Port Ethernet Power Sourcing Equipment(PSE)- Forwards Power over Ethernet (PoE) to remote device- Fully transparent no restrictions to network traffic- No power required- Simple to install works instantly
| Performance | |
| Type: | Network repeater |
| Maximum transfer distance: | 100 m |
| Cable types supported: | Cat5 |
| Auto MDIX IEEE: | ![]() |
| Duplex system: | Full, Half |
| Network | |
| Cabling technology: | 10/100Base-T(X) |
| Networking standards: | IEEE 802.3af, IEEE 802.3x |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 3 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity: | 3 |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | PoE, Power |
| Country of origin: | Taiwan |
| Certification: | FCC Rules Part 15 CE |
| Power | |
| Power consumption (max): | 2.5 W |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 90 mm |
| Depth: | 120 mm |
| Height: | 28 mm |
| Weight: | 400 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 148 mm |
| Package depth: | 235 mm |
| Package height: | 80 mm |
| Package weight: | 530 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |