| Performance |
| Video input channels: | 9 channels |
| Number of users: | 3 user(s) |
| Video motion detection: |  |
| Video loss detection: |  |
| Audio formats supported: | G.711, PCM |
| Video formats supported: | H.264 |
| Operating system installed: | Embedded LINUX |
| Number of simultaneous viewers: | 3 |
| Languages support: | Multi |
| PTZ control: |  |
| Snapshot: |  |
| Playback modes: | Forward, Pause, Reverse, Stop |
| Throughput data rate: | 36 Mbit/s |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
| Wireless LAN features |
| Wi-Fi: |  |
| Storage |
| Maximum storage capacity: | 8 TB |
| HDD interface: | Serial ATA |
| Number of HDDs supported: | 2 |
| HDD size: | 3.5" |
| Ports & interfaces |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 2 |
| HDMI output: |  |
| USB 2.0 ports quantity: | 2 |
| DC-in jack: |  |
| Features |
| LED indicators: |  |
| Product colour: | Black |
| Country of origin: | Taiwan |
| Certification: | CE, FCC, UL |
| Power |
| Power consumption (typical): | 22 W |
| Output voltage: | 12 V |
| System requirements |
| Windows operating systems supported: |  |
| Mobile operating systems supported: | Android, iOS |
| Browser supported: | Microsoft Internet Explorer 9/10/11 |
| Minimum processor: | Intel Core 2 Quad |
| Minimum processor speed: | 2.66 GHz |
| Minimum RAM: | 4 GB |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 85% |
| Weight & dimensions |
| Width: | 135 mm |
| Depth: | 245 mm |
| Height: | 115 mm |
| Weight: | 1.39 kg |
| Package width: | 380 mm |
| Package depth: | 195 mm |
| Package height: | 170 mm |
| Package type: | Box |
| Package weight: | 980 g |
| Packaging content |
| Cables included: | AC |
| CD manual: |  |
| Quick installation guide: |  |
| Logistics data |
| Master (outer) case width: | 410 mm |
| Master (outer) case length: | 295 mm |
| Master (outer) case height: | 380 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 10.6 kg |
| Products per master (outer) case: | 4 pc(s) |