The LevelOne KVM-3216 16-port combo KVM switch enables users to control and manage a server farm or computers connected to the KVM switch with either the local console or remote console port.Local ConsoleThe KVM-3216 Combo KVM Switch is easy to connect to a keyboard and mouse with a VGA monitor through the local console port. This enables a user to control systems connected to the KVM switch directly.Remote ConsoleIn order to make use of the remote control feature.
| Ports & interfaces | |
| Number of computers controlled: | 16 |
| Keyboard port type: | USB, PS/2 |
| Mouse port type: | USB, PS/2 |
| Video port type: | VGA |
| Console ports: | PS/2, VGA (D-Sub), USB A |
| VGA (D-Sub) ports quantity: | 16 |
| Console USB ports quantity: | 2 |
| PS/2 ports quantity: | 2 |
| DC-in jack: | ![]() |
| Performance | |
| Maximum resolution: | 2048 x 1536 pixels |
| Scan interval: | 35,70,10,40,80,15,45,90,20,50,25,55,30,60 s |
| Auto scan delay (min): | 10 s |
| Auto scan delay (max): | 95 s |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Rack capacity: | 1U |
| Housing material: | Metal |
| Cascadable: | ![]() |
| LED indicators: | Power |
| Push button: | ![]() |
| Hot keys: | ![]() |
| Display | |
| Built-in display: | ![]() |
| On Screen Display (OSD): | ![]() |
| Power | |
| Power source: | DC |
| DC input voltage: | 9 V |
| Input current: | 1 A |
| External power adapter: | ![]() |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Windows 7 Professional x64, Windows Vista Enterprise x64, Windows 7 Starter, Windows Vista Home Basic, Windows 7 Starter x64, Windows Vista Home Basic x64, Windows 7 Ultimate, Windows 95, Windows Vista Home Premium, Windows 2000, Windows 7 Ultimate x64, Windows 98, Windows Vista Home Premium x64, Windows 7 x64, Windows 98SE, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows 7, Windows ME, Windows Vista x64, Windows 7 Enterprise, Windows XP, Windows 7 Enterprise x64, Windows XP Home, Windows 7 Home Basic, Windows XP Home x64, Windows 7 Home Basic x64, Windows Vista, Windows XP Professional, Windows 7 Home Premium, Windows Vista Business, Windows XP Professional x64, Windows 7 Home Premium x64, Windows Vista Business x64, Windows 7 Professional, Windows Vista Enterprise |
| Linux operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance: | ![]() |
| Sustainability certificates: | Federal Communications Commission (FCC), UKCA, WEEE, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T): | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 410 mm |
| Depth: | 165 mm |
| Height: | 44.5 mm |
| Weight: | 1.97 kg |
| Packaging data | |
| Package width: | 567 mm |
| Package depth: | 245 mm |
| Package height: | 106 mm |
| Package weight: | 3.01 kg |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| Manual: | ![]() |
| AC adapter included: | ![]() |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width: | 585 mm |
| Master (outer) case length: | 270 mm |
| Master (outer) case height: | 545 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 15.7 kg |
| Products per master (outer) case: | 5 pc(s) |
| Country of origin: | Taiwan |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet (air): | 24 pc(s) |
| Pallet gross length: | 110 cm |
| Pallet gross width: | 120 cm |
| Pallet height (air): | 11.5 cm |