The LevelOne IGP-1061 L2 Managed Gigabit PoE Industrial Switch, provides 8 PoE ports 10/100/1000Base plus 2 port Gigabit SFP to enable high speed network at mission-critical environment. With the industrial standard DIN-rail mount, plus the clearly visible status LEDs provide simple monitoring of port link activity. Moreover, the SFP slots support pluggable modules that enabling you to choose from a variety of transceivers. This switch is Power Sourcing Equipment (PSE), and it is fully complied with IEEE802.3af/at/bt PoE standard at maximum 90W(1-2 port) power budget. It helps to save infrastructure wiring costs dramatically by eliminating electric wiring and less UPS needed.
| Management features | |
| Switch type: | Managed |
| Switch layer: | L2 |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Web-based management: | ![]() |
| ARP inspection: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity: | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 8 |
| Console port: | RJ-45 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support: | ![]() |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Port mirroring: | ![]() |
| Flow control support: | ![]() |
| Link aggregation: | ![]() |
| Broadcast storm control: | ![]() |
| Spanning tree protocol: | ![]() |
| Auto-negotiation: | ![]() |
| VLAN support: | ![]() |
| Virtual LAN features: | MAC address-based VLAN, Port-based VLAN, Private VLAN, Protocol-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 8000 entries |
| Static route: | ![]() |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 10000 |
| Security | |
| DHCP features: | DHCP Option 82, DHCP client, DHCP relay, DHCP snooping |
| MAC address filtering: | ![]() |
| BPDU filtering/protection: | ![]() |
| Password protection: | ![]() |
| Multicast features | |
| Multicast support: | ![]() |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | Activity, Link, PoE, Power |
| DIN rail mounting: | ![]() |
| Country of origin: | China |
| Certification: | CE, RoHS |
| Performance | |
| Internal memory: | 1024 MB |
| Flash memory: | 128 MB |
| Fanless: | ![]() |
| Mean time between failures (MTBF): | 338634 h |
| Power | |
| Power source: | DC |
| DC input voltage: | 48 - 57 V |
| Power consumption (typical): | 5 W |
| Power consumption (max): | 380 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Power over Ethernet (PoE) power per port: | 10 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 360 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 165 mm |
| Depth: | 115 mm |
| Height: | 50 mm |
| Weight: | 500 g |
| Packaging data | |
| Quick start guide: | ![]() |
| Package type: | Box |
| Package width: | 270 mm |
| Package depth: | 181 mm |
| Package height: | 74 mm |
| Package weight: | 1.13 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |