The LevelOne IGP-0801 is 10/100/1000M industrial 8 port high power POE switch is equipped with 4 port 30Watts PSE. It is designed for 48-56VDC input sources, especially for IP surveillance, traffic monitoring and for a broad range of applications. It can be used as a stand-alone device for buses, trucks, and other vehicles for Surveillance purposes. It is being rigorously tested for your Security, Transportation and Telco application.Key Features- PoE ports can support the IEEE 802.3at standard and power up 30W devices- 1000Mbps full-duplex, 10/100Mbps full/half-duplex, auto-negotiation, auto-MDI/MDIX- Provides DIN-rail, wall or desktop mounting- IP30 metal case- Redundant power inputs with Terminal Block- 40°C to 75°C operating temperature range
| Management features | |
| Switch type: | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Full duplex: | ![]() |
| Flow control support: | ![]() |
| Auto MDI/MDI-X: | ![]() |
| Auto-negotiation: | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 8000 entries |
| Switching capacity: | 16 Gbit/s |
| Store-and-forward: | ![]() |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 9000 |
| Packet buffer memory: | 1 MB |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Metal |
| LED indicators: | PoE, Power, Status |
| International Protection (IP) code: | IP30 |
| Wall mountable: | ![]() |
| DIN rail mounting: | ![]() |
| Country of origin: | Taiwan |
| Performance | |
| Plug and Play: | ![]() |
| Mean time between failures (MTBF): | 510304 h |
| Power | |
| Redundant power supply (RPS) support: | ![]() |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity: | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port: | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 126 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 105 mm |
| Depth: | 36.2 mm |
| Height: | 142 mm |
| Weight: | 525 g |
| Packaging data | |
| Manual: | ![]() |
| Wall mounting kit: | ![]() |
| Terminal block included: | ![]() |
| Package type: | Box |
| Package width: | 165 mm |
| Package depth: | 65 mm |
| Package height: | 215 mm |
| Package weight: | 730 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width: | 350 mm |
| Master (outer) case length: | 240 mm |
| Master (outer) case height: | 570 mm |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |
| Master (outer) case gross weight: | 12.6 kg |
| Products per master (outer) case: | 16 pc(s) |
| Other features | |
| Terminal block port: | ![]() |