The LevelOne GEU-0523 is a wire-speed, non-blocking networking device that provides 5 ports 10/100/1000Mbps Ethernet connections. All ports support auto-negotiation and auto-MDI/MDIX sensing, eliminating the need for crossover cables or Uplink Ports. Each port can be used as general network port or as connecting port into a router, server, hub or another network switch. The GEU-0523 is the ideal and cost-effective choice for expanding your network.
| Management features | |
| Switch type: | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 5 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3az |
| 10G support: | ![]() |
| MAC address auto-learning supported: | ![]() |
| MAC address auto-aging supported: | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 2000 entries |
| Switching capacity: | 10 Gbit/s |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 9000 |
| Transmission method: | Store- froward |
| Packet forwarding rate (1 Gbps): | 1488000 pps |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Metal |
| LED indicators: | ![]() |
| Wall mountable: | ![]() |
| Country of origin: | China |
| Performance | |
| Built-in processor: | ![]() |
| Processor model: | MT7530D |
| Flash memory: | 1024 MB |
| Power | |
| Power supply included: | ![]() |
| DC input voltage: | 5 V |
| Input current: | 0.5 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 124 mm |
| Depth: | 72 mm |
| Height: | 24 mm |
| Weight: | 174 g |
| Packaging data | |
| Quick start guide: | ![]() |
| Manual: | ![]() |
| AC adapter included: | ![]() |
| Package width: | 138 mm |
| Package depth: | 80 mm |
| Package height: | 80 mm |
| Package weight: | 290 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |